24 262-92-28 biuro@woprplock.pl

Menu
WOPR PŁOCK

JEDEN ZA WSZYSTKICH, WSZYSCY ZA JEDNEGO.

Płock dba o bezpieczeństwo nad wodą.

Post dodany przez w kategorii Aktualności On 17 sierpnia 2017


Lato w pełni i wszyscy z przyjemnością każdą wolną chwilę spędzamy nad jeziorami i rzekami. Zabawy w wodzie i na plaży to doskonały sposób na ochłodę w upalny dzień, jak również świetna rozrywka i aktywny wypoczynek. Jak pokazują statystyki wciąż, niestety, dochodzi do dramatycznych sytuacji w wyniku niewłaściwych zachowań w wodzie i w konsekwencji do podejmowania akcji ratunkowych, a w skrajnych sytuacjach do utraty zdrowia lub nawet życia.

Płocki samorząd ma na uwadze bezpieczeństwo osób bawiących się nad wodą, dlatego od kilku lat prowadzi intensywne działania zmierzające do nauczenia prawidłowych zasad rekreacyjnego korzystania z wód śródlądowych. Angażuje się w akcje, które mają zarówno uświadomić występowanie zagrożeń, jak i je wyeliminować. Ściśle współpracuje z Rejonowym Płockim WOPR, a efekty tej kooperacji widoczne są na wielu płaszczyznach, zarówno w wymiarze działań ratowniczych, jak i, co równie ważne, na płaszczyźnie działań prewencyjnych.

Misją płockiego WOPR jest ratowanie zdrowia i życia ludzkiego. Wszelkie działania oraz przedsięwzięcia podejmowane przez ratowników mają na celu całkowite wyeliminowanie przypadków utraty życia w wodzie, również w miejscach niestrzeżonych przez ratowników. Aby te działania były skuteczne muszą być prowadzone z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu ratowniczego oraz medycznego, a wiedza ratowników musi być ciągle poszerzana na specjalistycznych szkoleniach.

Niestety, koszty takiej działalności, która jest w całości działalnością społeczną, nierzadko przekraczają możliwości organizacji. Dlatego WOPR poszukuje partnerów, którzy wspieraliby podejmowane przez niego akcje. Partnerem płockiego WOPR jest lokalny samorząd. Działania organizacji swym patronatem objął też prezydent miasta Andrzej Nowakowski.

Urząd Miasta Płocka widząc potrzebę zabezpieczenia akwenów wodnych na terenie miasta, ogłasza co roku konkurs na realizację tego zadania. Pozyskane w konkursie pieniądze WOPR przeznacza na wiele ważnych przedsięwzięć wpisujących się w jego misję:

  • podejmowanie projektów edukacyjnych – płoccy ratownicy prowadzą w szkołach prelekcje, podczas których uczą zasad pierwszej pomocy przedmedycznej, bezpiecznego zachowania nad wodą czy ochrony środowiska,
  • patrole ratownicze – ratownicy pełnią aktywne dyżury na płockich akwenach wodnych, ze szczególnym uwzględnieniem rzeki Wisły, w okresie wakacji patrole prowadzone są codziennie w godz.12.00 – 20.00,
  • szkolenie lodowe – płocki WOPR swe działania prowadzi w ciągu całego roku – w tym również zimą – patrolując i szkoląc na zamarzniętych zbiornikach wodnych w zakresie ratownictwa oraz samoratownictwa lodowego,
  • udział w szkoleniach – ratownicy WOPR stale podnoszą swoje kwalifikacje i umiejętności, biorąc udział w specjalistycznych szkoleniach z zakresu ratownictwa wodnego oraz medycyny ratunkowej.

Współpraca z miejskim samorządem zaowocowała ponadto unowocześnieniem ratowniczej bazy sprzętowej płockiego WOPR poprzez remonty dotychczas posiadanych jednostek oraz zakup najnowocześniejszego skutera wodnego jako najszybszej jednostki wykorzystywanej w ratownictwie wodnym.

Ratownicy WOPR Płock przypominają, że w przypadku zagrożenia nad wodą oraz w jej najbliższej okolicy należy powiadomić służby ratownicze – tel. 112 lub 999  ewentualnie bezpośrednio ratowników wodnych tel. 601-100-100 w całej Polsce oraz 519-873-373 w Płocku.

Z ratowniczym pozdrowieniem

Zarząd WOPR Płock


O autorze

Kasia

Powiązane posty

Dodawanie komentarzy zostało wyłączone