24 262-92-28 biuro@woprplock.pl

Menu
WOPR PŁOCK

JEDEN ZA WSZYSTKICH, WSZYSCY ZA JEDNEGO.

Specjalistyczne szkolenie z zakresu ratownictwa lodowego.

Post dodany przez w kategorii Aktualności, Szkolenia On 2 marca 2018


W dniu 25.02.2018 r. (niedziela) nad zalewem Sobótka w Płocku Rejonowe Płockie WOPR zorganizowało „Specjalistyczne Szkolenie z zakresu ratownictwa i samo ratownictwa lodowego”. Zajęcia w części dotyczącej ratownictwa dedykowane były dla przedstawicieli służb powołanych do ratowania zdrowia i życia ludzi nad wodą (straż pożarna, policja, ratownicy WOPR) natomiast
w części dotyczącej samo ratownictwa dla wszystkich chętnych –  w tym dla osób nie będących ratownikami.

Po zakończeniu części teoretycznej szkolenia, rozpoczęły się zajęcia praktyczne na lodzie.
Na wstępie ratownik Płockiego WOPR zainscenizował sytuację odzwierciedlającą realne zdarzenie, w której załamuje się lód pod osobą nie będącą wyposażoną w termiczną piankę neoprenową,
a więc w sytuacji, w której może się znaleźć każdy, kto wchodzi na lód. Pokaz okraszony był słownym komentarzem, zarówno dotyczącym sposobu przygotowania się przed wejściem na lód, podstawowej wiedzy z zakresu struktury lodu i co najważniejsze uwagami dotyczącymi sposobów radzenia sobie w przypadku załamania się lodu. Nasz kolega zaprezentował zachowania, które winny być udziałem, każdego pod kim załamie się lód.

W dalszej części zajęć obserwować można było różne metody ratowania osób, pod którymi załamał się lód. W szkoleniu wykorzystywano całą paletę sprzętu angażowanego w ratownictwie lodowym, w tym min. sanie lodowe czy katamaran wodno-lodowy, poduszkowiec, trap ratowniczy, a także  tzw. podręczny sprzęt ratunkowy :  sanki, kij do hokeja, a nawet szalik czy gałąź.

Kursanci podzieleni zostali na grupy, które systemem obwodowym ćwiczyli na poszczególnych stacjach ćwiczebnych. W zgodnej opinii wszystkich uczestników, ale również widzów obserwujących szkolenie, takich zajęć winno być jak najwięcej, gdyż poza wymiarem czysto szkoleniowym są doskonałą okazją do promocji zasad bezpiecznych zachowań na lodzie.
Rozumiejąc powagę sytuacji, związaną z bezpieczeństwem na zamarzniętych zbiornikach wodnych, inicjatywę naszą zgodził się wesprzeć Urząd Miasta Płocka.

Szczególne podziękowania dla Firmy Remondis, Dom Ubezpieczeniowy SPECTRUM, Logotypo, Cameleon Reklama, Recon, Hotel Dębowa Góra, Pizzeria Domino, Firma ASTORGA, Centrum Konferencyjne nad Wisłą., Airboot Rescue, Płock z lotu Ptaka- Arkadiusza Flejszer, Państwowej Straży Pożarnej, Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, POKiS, Be RAW Ewa Chodakowska,  czy WOPR Kruszwica.

Patronat medialny wydarzenia Petro News, Tygodnik Płocki oraz Dziennik Płocki.

Słowa podziękowań należą się również strażakom z Zakładowej Straży Pożarnej PKN Orlen, których pomoc była nieoceniona przy logistycznym zabezpieczeniu imprezy, w tym przy przygotowania przerębli wykorzystywanych do przeprowadzenia pokazów.

Raz jeszcze dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i zabezpieczenia warsztatów z zakresu ratownictwa i samo ratownictwa lodowego.

Serdecznie zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

 

 

Płockim WOPR-owcom mróz niestraszny – wchodzą nawet do przerębli!

Załamał się lód. Pokaz ratownictwa na najwyższym poziomie [FOTO]

Lodowe ratownictwo na Sobótce [ZDJĘCIA]

https://portalplock.pl/pl/15_fotorelacje/95_aktualnosci/3883_szkolenie_z_ratownictwa_lodowego.html

http://plock.wyborcza.pl/plock/7,35681,23070201,zalamal-sie-lod-ruszyli-na-ratunek-pokaz-ratownictwa-lodowego.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Plock_Wyborcza

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwarszawa.tvp.pl%2F36161717%2F25022018&h=ATOfrM8cPi68MetplsvMmfRxquYKniFYd5zJ8zii1U5R9CKqfr3GB4whxJQSSdFMkwxgoeSbJdLPpNPXDWI7BAEJrxwAICcoVT7SuTvMXdMBRfqI0Yb6bx13gfJUeinEdIqJXG468-Vh10bfDXI


O autorze

Kasia

Dodawanie komentarzy zostało wyłączone