24 262-92-28 [email protected]

Menu
WOPR PŁOCK

JEDEN ZA WSZYSTKICH, WSZYSCY ZA JEDNEGO.

Nauka pływania z Orlenem 2019/2020

By In Aktualności, Nauka pływania z ORLENEM On 15 listopada 2019


Już po raz czwarty główny sponsor płockiego WOPR firma ORLEN zaprosił płoczczan do uczestnictwa w projekcie „Nauka pływania z Orlenem” i podobnie jak w latach ubiegłych projekt cieszy się tak bardzo dużym zainteresowaniem, że ilość chętnych znacząco przerosła limit miejsc.
„Nauka pływania z ORLENEM” to projekt, którego realizacja rozpoczęła się w dniu 07.10.2019 i potrwa do 30.06.2020 r. przy czym dedykowany jest on do 100 mieszkańców miasta Płocka – w tym 40 dzieci z klas IV-VI płockich szkół podstawowych oraz 60 osób powyżej 40 roku życia. Projekt zakłada udział osób niepotrafiących pływać lub pływających bardzo słabo. Zajęcia prowadzone będą na przestrzeni 9 miesięcy roku szkolnego 2019/2020 i na zakończenie projektu każdy uczestnik powinien umieć samodzielnie przepłynąć co najmniej jedną długość basenu sportowego (tzw głębokiego) co najmniej 5 m pod wodą oraz oddać skok do wody.
Jedną z podstawowych powinności płockiego płockiego WOPR jest krzewienie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa nad wodą. Projekt „Nauka pływania z ORLENEM” przewiduje zajęcia z wykorzystaniem podręcznego sprzętu ratunkowego (np. boja SP, pas typu „Węgorz”) oraz tzw. przygodnego sprzętu ratunkowego (np. piłka, duża pusta butelka) i dzięki temu zapoznanie beneficjentów z podstawowymi zasadami udzielania pomocy w wodzie, przy zachowaniu jednocześnie bezpieczeństwa własnego.
Zajęcia prowadzone będą przez Instruktorów WOPR Płock, dlatego też każdy uczestnik przedmiotowego projektu wyposażony zostanie w podstawową wiedzę w zakresie tzw. samoratownictwa – będzie wiedział jak należy bezpiecznie zachować się nad wodą (zarówno na pływalni jak i na wodach otwartych – rzeka, jezioro, morze) oraz jakich zachowań unikać aby nie doszło do zdarzenia niebezpiecznego nad wodą. Beneficjenci poznają także elementarne zasady ratownictwa – będą wiedzieć jak można pomóc innej osobie w stanie zagrożenia życia i zdrowia w wodzie nie mając do dyspozycji specjalistycznego sprzętu ratunkowego. W celu urozmaicenia nauki pływania przeprowadzony będzie blok zajęć polegający na rozgrywaniu meczów piłki wodnej. Poza wymiarem sportowo-rekreacyjnym, zajęcia te mają charakter zajęć sensorycznych, dających pogląd o zachowaniu dzieci w sytuacji konieczności wykonania kilku czynności jednocześnie przebywając w środowisku wodnym (orientacja w polu gry, konieczność szybkiego pływania podążając za grą, utrzymywanie się w toni wodnej przy użyciu tylko nóg, chowanie się pod wodą przed zawodnikami przeciwnej drużyny, opanowanie piłki przy jednoczesnym przemieszczaniu się po powierzchni wody). Obserwacja uczestników gry dała możliwość ich oceny pod względem potencjalnego zachowania w sytuacji niebezpiecznej w wodzie.
Aby wzmocnić przekaz edukacyjny związany ze środowiskiem wodnym, uczestnicy projektu cyklicznie będą brali udział w zajęciach z zakresu podstaw nurkowania z użyciem profesjonalnego sprzętu nurkowego aqualung.
Na dzień 11 grudnia 2019 roku zaplanowano spotkanie oraz pokazową lekcja pływania prowadzoną przez Sebastiana Karasia. Jest to jeden z najwybitniejszych polskich pływaków, który min. :
 ustanowił rekordowy czas przepłynięcia najdłuższego jeziora w kraju (Jeziorak – 27 km / 5h 44 min),
 ustanowił rekordy płynięcia na odcinkach Hel-Gdynia (38 km w dwie strony) oraz w pływaniu ciągłym przez 12 i 24 godziny (54,2 km / 96,7 km)
 pokonał bez pianki Kanał La Manche (41 km), aktualizując rekord Polski do 8h 48 min.
W 2016 roku wielokrotny mistrz Polski Sebastian Karaś postanowił pójść o krok dalej i przepłynąć wpław Bałtyk. Pokonanie 100-kilometrowego odcinka łączącego Kołobrzeg z duńską wyspą Bornholm odbyło się w rewelacyjnym czasie 28 godzin i 30 minut, a Sebastian został pierwszą osobą na świecie, której udała się ta niezwykła sztuka !!!
Poza wymiarem czysto edukacyjnym projekt odznaczał się będzie szerokim zakresem działań marketingowych, co z punktu widzenia płockiego WOPR ma niezwykle istotne znaczenie w kontekście krzewienia bezpiecznych zachowań nad wodą.


About the Author

Kasia

Related Posts

Comments are closed here.

Ułatwienia dostępu