Wianki 2015 r.
By In Aktualności On 23 czerwca 2015
W sobotę 20 czerwca 2015 r., zgodnie z wielowiekową tradycją na Wiśle w Płocku pojawiły się wianki.
Jak podają najstarsze zapiski wróżenie z wianków – symbolu panieństwa – było prawdopodobnie osobną tradycją, nie do końca związaną z Nocą Świętojańską i należało wyłącznie do panien i kawalerów – dotyczyło zamążpójścia i wyczekiwanej miłości. W tę magiczną noc dziewczęta na wydaniu wiły wianki i puszczały je w nurty rzek – w taki sposób usiłowano wywróżyć szybkie zamążpójście lub staropanieństwo. Na początku wianki plecione były ze słomy, w którą wplatano świeże kwiaty, a przed puszczeniem ich na wodę podpalano słomę. W późniejszych czasach dziewczęta zaczęły pleść wiązanki z ziół i polnych kwiatów i osadzać w nich świece. Świętojański bukiet miał składać się z siedmiu czarodziejskich roślin: bylicy, rosiczki, szałwii, łopianu, ruty, dziewanny i dziurawca. Miały odstraszać złe duchy, chronić przed chorobą i gwarantować dobre zamążpójście.
Jeśli wianek płynął równo, a świeca paliła się jasnym płomieniem lub gdy wyłowił go ukochany – wróżba była pomyślna. Gdy wianek wirował, nie odpływał od brzegu, zaplątał się w roślinach wodnych lub zatonął wieszczył kłopoty miłosne, smutek, nieszczęścia, koniec miłości, a nawet śmierć. Dla młodych ta noc stanowiła niekiedy jedyną możliwość wyboru partnera bez pośrednictwa swatów i podporządkowania się woli rodziców.
Obecnie jest już tylko zabawą, a wróżb z nią związanych nikt chyba nie traktuje poważnie.
Ponieważ nie do końca znana jest tradycja puszczania wianków dlatego też pozwoliliśmy sobie zamieścić krótką ich historię.
Jeśli mowa o tradycji to oczywiście wianki jak co roku puszczali na wodę ratownicy płockiego WOPR. Towarzyszyła temu bardzo miła atmosfera a kogo z nami wówczas nie było niech żałuje !!!
Z ratowniczym pozdrowieniem
Zarząd WOPR Płock
Comments are closed here.